Gazdaság,  Hírek

2025-ben máris rekordot döntöttek a brit erdőtüzek által égetett terület nagyságával

Az Egyesült Királyság területén idén eddig már több mint 29,200 hektár (292 négyzetkilométer vagy 113 négyzetmérföld) égett le a vadon élő tüzek következtében, ami meghaladja az utóbbi évtized bármelyik évének összesített értékét – derül ki a Global Wildfire Information System adataiból. Az eddigi rekordot 2019 állította fel, amikor összesen 28,100 hektár terület égett le. A hosszú ideig tartó száraz és napos időjárás márciusban és április elején kedvező körülményeket teremtett a tüzek könnyű terjedéséhez. A tavaszi időszakban a vadon élő tüzek gyakoriak az Egyesült Királyságban, hiszen a tél végén sok elhalt vagy nyugalmi állapotban lévő növényzet van, amely gyorsan kiszárad. Az elmúlt két hét csapadékosabb időjárása nagyrészt véget vetett a tűzeseteknek, de nem anélkül, hogy rekordszámú terület ne égett volna le.

A Global Wildfire Information System csak azokat a tüzeket számolja, amelyek területe nagyobb, mint körülbelül 30 hektár (0,3 négyzetkilométer). Az év eleje óta több mint 80 ilyen tűzesetet észleltek az Egyesült Királyság területén. A tüzek többsége szándékosan vagy véletlenül emberek által keletkezik, de a kedvező időjárási körülmények jelentősen megkönnyíthetik a tűz megindulását és gyors terjedését. Will Lang, a Met Office kockázatkezelési és reziliencia szolgáltatások vezetője elmondta, hogy márciusban rendkívül száraz és napos időjárás volt, ami a korábbi csapadékos őszi és téli időszak után különösen kedvező feltételeket teremtett a növényzet számára, amely tűzként szolgálhat.

Guillermo Rein, a londoni Imperial College tűztudományi professzora hozzátette, hogy a márciusi és áprilisi csapadékhiány különösen kedvező a tűzesetek szempontjából. A növényzet a téli nyugalmi állapotból lassan kezd feléledni, de addig, amíg a víz el nem kezd beépülni a növények élő szöveteibe, van egy időszak, amikor a növények rendkívül gyúlékonyak. Az április 2. és 8. közötti héten több mint 18,000 hektár (180 négyzetkilométer) égett le, amely a legmagasabb heti érték a nyilvántartásban.

A BBC műholdas felvételek elemzésével két jelentős tűzesetet is bemutatott idén. Az egyik a Galloway Forest Parkban, Dél-nyugat Skóciában történt, ahol körülbelül 65 négyzetkilométernyi terület égett le, ami a brit összterület majdnem negyedét teszi ki. Egy másik tűz a középső Walesben, Aberystwyth-től körülbelül 25 km-re történt, ahol szintén jelentős, körülbelül 50 négyzetkilométeres terület égett le. Tűzeseteket észleltek továbbá Skóciában az Arran-szigeten, a Bute-szigeten és a Skye-szigeten, valamint Észak-Írország délkeleti részén, a Mourne-hegységben is, mindezek április elején történtek.

Ezek a korai tavaszi tűzesetek, amelyek főleg fű- és cserjeféléket érintenek, nagy terhet róttak a tűzoltóságokra, de az ökológiai hatásaik bonyolultak. Nem minden tűz, különösen a kisebb és alacsonyabb intenzitású égések, feltétlenül károsak a hosszú távú növényzet egészségére. Bizonyos növények, mint például a heather, alkalmazkodtak a tűzveszélyes környezethez. Azonban a gyakrabban előforduló vagy súlyosabb tüzek gátolhatják ezen növények természetes regenerálódási képességét. Néhány kutató aggódik a tűzesetek második csúcsidőszaka miatt, amely általában később, nyáron következik be, amikor a hőmérséklet emelkedik, és a növényzet újra kiszárad.

A közelmúltban tapasztalt széleskörű tűzesetek nem feltétlenül jelentik azt, hogy ez a nyár forró tűzesetekkel teli időszak lesz. Ugyanakkor a tudósok úgy vélik, hogy a globális felmelegedés következtében az Egyesült Királyságban növekedni fog a szélsőséges tűzidőjárási körülmények előfordulása, bár évről évre jelentős eltérések lehetnek. A Met Office által vezetett tanulmány szerint az extrém „tűzidőjárás”, amely hozzájárult a 2022 júliusi pusztító tűzesetek terjedéséhez, legalább hatszorosára nőtt az emberi okozta klímaváltozás következtében. A földhasználat változása szintén kulcsszerepet játszhat a tűzveszély kialakulásában. Rory Hadden, az Edinburghi Egyetem tűzvizsgálati tanszékének vezető oktatója megjegyezte, hogy a klímaváltozás következtében valószínűleg több és esetleg súlyosabb tűzeset várható, ezért fel kell készülnünk arra, hogy ez egyre gyakoribbá válik.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c0m9gm3jwljo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük