
Mikor csökkennek újra a kamatok?
A Bank of England legutóbbi, májusi ülésén az alapkamatot 4,5%-ról 4,25%-ra csökkentette, ami a második kamatcsökkentés 2025-ben. Elemzők arra számítanak, hogy a Monetáris Politikai Bizottság további csökkentéseket jelent be az év folyamán. Az alapkamat közvetlen hatással van a jelzáloghitelekre, a hitelkártyákra és a megtakarítási kamatokra, ami milliók életét befolyásolja. Az alapkamat azt mutatja meg, mennyibe kerül pénzt kölcsönözni, vagy mennyi jutalom jár a megtakarításokért. A Bank of England alapkamatja határozza meg, mennyit kell fizetniük más bankoknak és építési társulatoknak, ha pénzt akarnak kölcsönözni. Ez pedig befolyásolja az ügyfeleik által fizetett kamatok mértékét, például a jelzáloghitelek esetében, valamint a megtakarítások után kapott kamatokat.
A Bank folyamatosan változtatja az alapkamatot, hogy az Egyesült Királyság inflációját, amely az árak időbeli növekedését mutatja, 2%-on tartsa. Amikor az infláció meghaladja ezt a célt, a Bank dönthet a kamatok emelése mellett, hogy csökkentse a vásárlási kedvet, ezzel csökkentve az áruk és szolgáltatások iránti keresletet, ami korlátozza az árak emelkedését. Ha az infláció eléri vagy közelít a célhoz, a Bank dönthet arról, hogy a kamatokat változatlanul hagyja, vagy csökkenti azokat a fogyasztás és a gazdasági növekedés ösztönzése érdekében. A kamatlábak jövőbeli alakulása azonban nehezen megjósolható, még a középtávú időszakban is. A legfontosabb inflációs mutató, a fogyasztói árindex (CPI), 2025 márciusában 2,6%-ra csökkent, ami kismértékű csökkenést jelent az előző hónaphoz képest. Bár ez messze elmarad az októberben elért 11,1%-os csúcstól, az infláció még mindig meghaladja a 2%-os célt.
A Banknak nemcsak az inflációval kell foglalkoznia, hanem az Egyesült Királyság gazdasági helyzetével is. Külön figyelmet fordít a globális gazdaság teljesítményére, amelyet jelentős mértékben befolyásoltak az Egyesült Államok által bevezetett széleskörű vámok. Andrew Bailey, a Bank of England kormányzója korábban kijelentette, hogy fokozatos és óvatos megközelítést alkalmaz a kamatok csökkentésében. Azonban a vámok okozta bizonytalanság miatt elképzelhető, hogy az Egyesült Királyság kamatai a vártnál alacsonyabb szintre csökkennek, hogy segítsenek a gazdaság ösztönzésében. Néhány elemző úgy véli, hogy a kamatok akár 3,5%-ra is csökkenhetnek.
A háztartások körülbelül egyharmada rendelkezik jelzáloghitellel, a brit kormány angol lakásfelmérése szerint. Körülbelül 600 000 lakástulajdonosnak van olyan jelzáloghitele, amely a Bank of England kamatlábához igazodik, így a legutóbbi alapkamatváltozás azonnali hatással van havi törlesztőrészleteikre. Jellemzően havi törlesztőrészleteik most 29 fonttal olcsóbbak. A jelzáloghitel ügyfelek többsége azonban fix kamatozású szerződésekkel rendelkezik. Bár havi kifizetéseikre azonnali hatással nincs a kamatváltozás, a jövőbeli ügyletekre azonban már van. A jelzáloghitel-kamatok még mindig sokkal magasabbak, mint az elmúlt évtized nagy részében. 2023 május 8-án a két éves fix kamatozású jelzálog átlagos kamata 5,14% volt, míg az ötéves szerződések esetén 5,08%-ot mértek. A két éves, nyomkövető kamatozású jelzálog átlagos kamata 5,15% volt. Ez azt jelenti, hogy sok ingatlanvásárlónak és a jelzálogátalakítóknak sokkal többet kell fizetniük, mint amennyit néhány évvel ezelőtt kellett volna.
A Bank of England kamatlábai szintén befolyásolják a hitelkártyák, banki kölcsönök és autóhitelek kamatát. A hitelezők dönthetnek úgy, hogy csökkentik saját kamatukat, ha a Bank kamatcsökkentései olcsóbbá teszik a kölcsönvételt, de ez általában nagyon lassan történik. Az alapkamat csökkenése a megtakarítók bevételeire is hatással van, mivel a bankok és építési társulatok által kínált kamatok valószínűleg csökkenni fognak. Jelenleg az átlagos kamat egy könnyen hozzáférhető megtakarítási számlán 3% évente. Bármilyen csökkentés különösen érintheti azokat, akik az alacsony kamatokból származó jövedelemkiegészítésre támaszkodnak.
Az Egyesült Királyság az utóbbi években a G7 országcsoport legmagasabb kamatai közé tartozott. 2024 júniusában az Európai Központi Bank elkezdte csökkenteni a fő kamatát az euróövezet számára, amely korábban 4%-os rekordmagasságon állt. A sorozatos csökkentések után ez jelenleg 2,25%-ra csökkent. Az Egyesült Államok központi bankja, a Federal Reserve, a 2024 második felében három alkalommal csökkentette a kamatokat, azonban azóta nem változtatott, legutóbb május 7-én, hivatkozva a vámok okozta bizonytalanságra. Ennek eredményeként a bank kulcsfontosságú hitelezési kamatának célközönsége 4,25% és 4,5% között maradt. A Fed többször is kritikát kapott Donald Trump elnöktől, aki további kamatcsökkentéseket szeretne látni. A két ország bejelentette a vámok csökkentésére vonatkozó megállapodást, amely bár gazdaságilag viszonylag kicsi, de fontos bizonyos szektorok számára. Andrew Bailey kijelentette, hogy nem foglal állást a Brexit ügyében, de a Brexit utáni brit-európai kereskedelem visszaállítása „kedvező” lenne. Az infláció az Egyesült Királyságban csökkent, de továbbra is meghaladja a Bank of England 2%-os célját.

