Hírek,  Magazin

Újra megszólalt az arizonai férfi, akit útonállás miatt öltek meg

Chris Pelkey három évvel ezelőtt tragikus körülmények között hunyt el egy közúti dühroham következtében Arizonában. Az eset a közvélemény figyelmét is felkeltette, hiszen nemcsak a bűncselekmény súlya, hanem a következmények is megdöbbentőek voltak. Az idei hónap elején azonban Pelkey családja egy különleges megoldással élt a gyilkosának, Gabriel Horcasitasnak a büntetőperében. A család tagjai mesterséges intelligenciát (AI) használtak, hogy Chris Pelkey saját szavaival tudja elmondani a történetet, amely az életébe került.

A Pelkey család, élén Stacey Wales-szel, Chris nővérével, úgy döntött, hogy a modern technológiát igénybe véve újraalkotják Chris emlékét. A család hangfelvételeket, videókat és fényképeket használt, hogy az AI segítségével életre keltsék a fiatal férfit, aki 37 éves volt, amikor megölték. Stacey Wales elmondta, hogy az AI által felolvasott szöveget ő írta, figyelembe véve bátyja megbocsátó természetét. A bíróságon az AI által megjelenített Chris Pelkey szavai már önmagukban is hatásosak voltak: „Gabriel Horcasitasnak, akitől megsebesültem, szégyen, hogy azon a napon ilyen körülmények között találkoztunk. Egy másik életben valószínűleg barátok lehettünk volna.” A szavak mögött ott állt a megbocsátás üzenete, amely a család számára is fontos volt.

A bírósági eljárás során, amely során a gyilkos már bűnösnek bizonyult, a bíró, Todd Lang, nyitottan fogadta a technológia használatát. A döntés, amely során Horcasitas 10 és fél év börtönbüntetést kapott emberölés vádjával, nemcsak a család számára volt jelentős, hanem a jogi közösség számára is, hiszen a precedent teremtette lehetőségek sokat beszélnek az AI jövőjéről a bíróságokon. A bírónak tetszett a mesterséges intelligencia alkalmazása, és hangsúlyozta, hogy hallotta a megbocsátást, amely a család dühével ellentétben megjelenhetett a szavakban.

Paul Grimm, egy nyugdíjas szövetségi bíró és a Duke Egyetem jogi karának professzora, szintén kifejtette véleményét a BBC-nek, miszerint nem meglepő, hogy az AI-t ilyen esetben használták. Arizonában már más jogi eljárások során is alkalmazzák a mesterséges intelligenciát, például a legfelsőbb bíróság által hozott döntések érthetőbbé tételére. Grimm megjegyezte, hogy mivel az AI-t nem a zsűri jelenlétében használták, hanem kizárólag a bíró döntésének támogatására, a technológia használata megengedett volt.

Ugyanakkor nem minden szakértő osztja ezt az optimista nézetet. Derek Leben, a Carnegie Mellon Egyetem üzleti etika professzora aggodalmát fejezte ki a mesterséges intelligencia jogi esetekben való alkalmazásának következményeivel kapcsolatban. Élénken érdeklik az etikai kérdések, amelyek felmerülnek, ha más áldozatok családjai is hasonló lépésekre szánják el magukat. „Ha mások is ezt az utat követik, vajon mindig hűek leszünk ahhoz, amit az áldozat valójában akart?” – tette fel a kérdést Leben.

Stacey Wales azonban hangsúlyozta, hogy a család etikai szempontból közelítette meg a technológia használatát. „Ez egy hatékony eszköz, és úgy használtuk, mint egy kalapácsot: lehet vele ablakot törni, de lehet vele házat is építeni” – mondta. A család számára ez a megoldás lehetőséget adott arra, hogy bátyjuk utolsó szavaival kifejezhesse érzéseit, és ezzel egyfajta zárójelet tegyen a tragikus eseményekre. A jövő jogi eljárásaiban elkerülhetetlenül felvetődnek majd az AI használatának morális és etikai aspektusai, de Pelkey családja számára ez az innováció egy új módot kínált a gyászfeldolgozásra és a megbocsátásra.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cq808px90wxo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük