
Szakértők vitatják a dire wolf újjáélesztésének állítását
A Time Magazine legújabb számának címlapján egy lenyűgöző hófehér farkas látható, amelyet a „visszatér a dire wolf” felirat kísér. Az elméletileg már kihalt faj, amely a legismertebb szerepét a Trónok harca című sorozatban játszotta, valójában létezett több mint 10 ezer évvel ezelőtt, amikor Észak-Amerika területén vadászott. A hírek mögött a Colossal Biosciences nevű vállalat áll, amely bejelentette, hogy „ügyes genetikai mérnökséggel és ősi DNS-sel” három dire wolf kölyköt tenyésztett, így megpróbálva „visszahozni” ezt a fajt. Az újonnan született fiatal farkasok nevei Romulus, Remus és Khaleesi, és bár technológiai áttörésnek számítanak, a független szakértők szerint valójában nem igazi dire wolfok. Philip Seddon, az új-zélandi Otago Egyetem zoológusa elmagyarázta, hogy ezek az állatok „genetikailag módosított szürke farkasok”.
A Colossal Biosciences arra is törekszik, hogy hasonló korszerű genetikai technikákat alkalmazva más kihalt állatfajokat is visszahozzon, például a gyapjas mamutot és a tasmaniai tigrist. Azonban a szakértők felhívták a figyelmet a Time címlapján látható farkas és a jégkorszakban vadászó dire wolf közötti lényeges biológiai eltérésekre. Nic Rawlence paleogenetikus, aki szintén az Otago Egyetem munkatársa, elmondta, hogy az ősi dire wolf DNS, amelyet fosszilis maradványokból nyertek, annyira lebomlott és károsodott, hogy biológiai másolásra vagy klónozásra nem alkalmas. „Az ősi DNS olyan, mintha friss DNS-t tennél egy 500 fokos sütőbe egy éjszakára” – mondta Rawlence a BBC Newsnak. „Darabokra törik, mint a szilánkok és a por. Rekonstruálhatod, de nem elég jó ahhoz, hogy bármi mást is csinálj vele.”
Ehelyett a de-extinkciós csapat új szintetikus biológiai technológiát alkalmazott, amely lehetővé tette, hogy az ősi DNS-t felhasználják a kulcsfontosságú kódok azonosítására, amelyeket be tudtak illeszteni egy élő állat biológiai tervrajzába, jelen esetben egy szürke farkaséba. Rawlence szerint a Colossal által létrehozott lény tehát egy szürke farkas, amelynek vannak dire wolf-szerű jellemzői, például nagyobb koponya és fehér szőr. „Ez egy hibrid” – mondta Rawlence. Dr. Beth Shapiro, a Colossal Biosciences biológusa hangsúlyozta, hogy ez az eredmény valóban a de-extinkciót képviseli, amelyet azzal írt le, hogy olyan állatokat hoznak létre, amelyek azonos jellemzőkkel bírnak. „A szürke farkas a legközelebbi élő rokona a dire wolfnak – genetikailag nagyon hasonlók –, így azokat a DNS-szekvenciákat céloztuk meg, amelyek a dire wolf jellemzőit adják, majd szerkesztettük a szürke farkas sejtjeit… ezekből klónoztuk a sejteket, és így hoztuk létre a dire wolfjainkat.”
Rawlence azonban megjegyezte, hogy a dire wolfok a szürke farkasoktól 2,5 és 6 millió év között váltak el. „Ez egy teljesen más nemzetség, mint a szürke farkasok” – tette hozzá. A Colossal összehasonlította a dire wolf és a szürke farkas genómját, és körülbelül 19 ezer gén közül 14 gén 20 változása adta meg a dire wolf karakterisztikáit. Az átdolgozott embriókat házi kutyák béranyáiba ültették be, és a Time cikkében az szerepel, hogy mindhárom farkas tervezett császármetszéssel született, hogy minimalizálják a szövődmények kockázatát. A Colossal, amelynek értéke januárban 10 milliárd dollárra (7,8 milliárd font) nőtt, a farkasokat egy 2000 hektáros magánlétesítményben tartja az Egyesült Államok északi részén, egy titkos helyen.
Bár a kölykök valóban sokak elképzelésének megfelelően néznek ki, a tudományos megkülönböztetés fontos szerepet játszik. Rawlence figyelmeztetett, hogy „mert a kihalás még mindig végleges”. „Ha nem lenne kihalás, hogyan tanulnánk meg a hibáinkból? A kérdés most az, hogy elpusztíthatjuk a környezetet, az állatok kihalhatnak, de mi visszahozhatjuk őket?” A gondozók remélik, hogy jobb kimenetele lesz a várandós anyáknak, akik tavaly elvesztettek egy kölyköt. A vidrák körülbelül 400 éve tűntek el Nagy-Britanniából, miután vadászat révén kihaltak. Az Amur leopárdok párját fokozatosan ismertetik meg egymással. Miközben sokan a vidékre indulnak a hosszú hétvégén, érdemes figyelembe venni, hova érdemes menni. A pamutfülű tamarinok a világ egyik legritkább főemlősei közé tartoznak, kevesebb mint 2000 példány él a vadonban.

