
Fedezd fel az Északi-sark titkos archívumát, ahol a világ remekművei rejtőznek
A sarkkörön túl, Svalbard szigetcsoportja helyezkedik el, amely Norvégia szárazföldje és az Északi-sark között félúton található. Ez a fagyos, hegyvidéki és távoli terület otthont ad számos jegesmedvének, valamint néhány szerény településnek. Az egyik ilyen település Longyearbyen, amely a világ legészakibb városa, és közvetlenül a település mellett található egy régi szénbányában az Északi Sark Archívuma (Arctic World Archive, AWA) – egy földalatti adattároló. Az AWA célja, hogy megőrizzék az információkat a technológiai elavulás, az idő és az öregedés hatásaitól, ami az alapító, Rune Bjerkestrand szerint rendkívül fontos küldetés.
Bjerkestrand vezetésével fáklyák fényénél sétálunk be a sötét folyosón, és 300 méter mélyen belemerülünk a hegy gyomrába, amíg elérjük az archívum fém ajtaját. A tároló belsejében egy hajókonténer áll, amely ezüst csomagokkal van tele, ezek tartalmazzák azokat a filmes tekercseket, amelyekre az adatokat rögzítik. „Ez rengeteg emlék, rengeteg örökség” – mondja Bjerkestrand. Az archívum nyolc évvel ezelőtti megnyitása óta több mint 100 adatletételt fogadtak el intézmények, vállalatok és magánszemélyek részéről több mint 30 országból. Az archívumban digitális formában megtalálhatók a Taj Mahal 3D-s modellei, a Vatikáni Könyvtár ősi kéziratai, valamint a Földről készült műholdas megfigyelések, és Edvard Munch híres festménye, a Kiáltás is.
Az AWA kereskedelmi vállalkozás, amely a norvég Piql adatmegőrző cég által biztosított technológiára támaszkodik, amelynek Bjerkestrand is a vezetője. Az archívum létrehozásának ihletforrása a Global Seed Vault volt, amely szintén a közelben található és a növényfajták megőrzésére szolgál, lehetővé téve, hogy a vetőmagokat a természeti vagy emberi katasztrófák után helyreállítsák. Bjerkestrand hangsúlyozza, hogy Svalbard tökéletes hely a biztonságos adatmegőrző létesítmény számára. „Messze van mindentől! Messze a háborúktól, válságoktól, terrorizmustól, katasztrófáktól. Mi lehetne biztonságosabb?” – mondja.
A föld alatt sötét, száraz és hűvös van, a hőmérséklet egész évben nulla fok alatt marad; ezek a körülmények ideálisak a filmek biztonságos megőrzésére évszázadokon keresztül. Bjerkestrand azt is hozzáteszi, hogy ha a globális felmelegedés következtében a vastag sarki permafroszt megolvad, a tároló még mindig eléggé robusztus ahhoz, hogy megőrizze tartalmát. A kamra hátsó részében egy másik nagy fém doboz található, amely a GitHub Code Vaultot tartalmazza, ahol a szoftverfejlesztő több száz nyílt forráskódú tekercset archivált, amelyek a számítógépes operációs rendszerek, szoftverek, weboldalak és alkalmazások alapjait képezik.
A GitHub ügyvezető igazgatója, Kyle Daigle kiemeli, hogy rendkívül fontos az emberiség számára a szoftver jövőjének biztosítása, mivel ez a mindennapjainkhoz elengedhetetlen. A Piql központjában Dél-Norvégiában az adatfájlokat fényérzékeny filmre kódolják. A cég vezető termékfejlesztője, Alexey Mantsev elmagyarázza, hogy az adatsorozatot képekké alakítják. Mivel azonban a technológiai fejlődés folyamatosan gyorsul, a szakértők figyelmeztetnek arra a lehetőségre, hogy egy digitális sötét kor vár ránk, ahol a régi programok és hardverek elavulnak.
A Piql által kifejlesztett hosszú távú tárolási megoldásokkal kapcsolatban felmerül a kérdés, hogy az emberek képesek lesznek-e megérteni, amit megőriztek, és hogyan lehet azt visszanyerni évszázadok múlva. A cég erre is gondolt, és a filmre egy optikailag olvasható útmutatót is nyomtattak. Minden nap több adat keletkezik és használatos, mint valaha, és a Piql programjának célja, hogy biztosítsa, hogy a jövő generációi is hozzáférhessenek a múlt értékeihez, számítógépes kódoktól kezdve a kulturális örökségig. Az archívum évente három alkalommal fogad új adatletételt, és a BBC látogatása során például veszélyeztetett nyelvek felvételei és Chopin kéziratai is helyet kaptak a tárolóban. Az AWA nem csupán egy adattároló, hanem egyfajta időutazás is, amely lehetővé teszi, hogy a jövő generációi is megismerjék múltunkat és örökségünket.
