Gazdaság,  Hírek

Adóemelés lehetősége a vártnál magasabb brit eladósodás miatt

A brit kormány költségvetési hiányával kapcsolatos legfrissebb adatok új fényt vetnek a Rachel Reeves pénzügyminiszter adóemelési terveire, amelyeket az ősszel valószínűleg bevezetnek. A hivatalos statisztikák szerint az áprilisi költségvetési hiány 20,2 milliárd fontot tett ki, ami 1 milliárd fonttal magasabb, mint egy évvel korábban. Ez az áprilisi adat az 1993 óta tartó havi nyilvántartások negyedik legmagasabb értéke, és a szakértők szerint ez arra utal, hogy Reeves-nek nehézségei lesznek az általa önállóan felállított költési és hitelfelvételi szabályok betartásában. Ruth Gregory, a Capital Economics helyettes vezető brit közgazdásza elmondta, hogy a pénzügyi év gyenge kezdete miatt az adóemelések „elkerülhetetlennek tűnnek”. Szerinte a következő hónapok gyengébb gazdasági növekedésre vonatkozó előrejelzése várhatóan csökkenteni fogja az adóbevételeket, ami tovább növeli a kormány pénzügyi nyomását.

A helyzetet súlyosbítja, hogy a miniszterelnök, Sir Keir Starmer a közelmúltban bejelentette, hogy részben visszavonják a téli fűtési támogatás csökkentését, ami újabb kihívások elé állítja a pénzügyminisztert a költségvetés tervezése során. Eközben Reeves a 2024 októberi költségvetésében 40 milliárd fontnyi adóemelést vezetett be, ami a legnagyobb mértékű emelés 1993 óta. Abban az időben ígéretet tett arra, hogy nem tervez további adóemeléseket az addig bejelentetteken kívül. A pénzügyminiszter két fő szabályt követ, amelyeket stabilitást hozó intézkedésnek tart. Darren Jones, a Kincstár főtitkára a legfrissebb költségvetési adatokra reagálva úgy nyilatkozott, hogy „az évek óta tartó gazdasági instabilitás után, amely megviselte a közpénzeket, döntéseket hoztunk a közfinanszírozás stabilizálására, ami négy kamatcsökkentést eredményezett augusztus óta, csökkentve ezzel a vállalkozások és a dolgozók hitellehetőségeinek költségeit”.

A konzervatív párt árnyékpénzügyminisztere, Mel Stride a költségvetési hiány növekedését bírálta, mondván, hogy a munkaügyi tárca nem csökkentette a költéseket, hanem éppen ellenkezőleg, milliárdokat halmozott fel az államadósságon, miközben manipulálta a fiskális szabályokat. A Szabad Demokraták kincstári szóvivője, Daisy Cooper a pénzügyminisztert „sorozatos hibák” elkövetésével vádolta, megjegyezve, hogy „a figyelmeztető fényeknek villogniuk kell a Kincstárban”. Az áprilisi költségvetési hiány magasabb volt a vártnál, mivel a szakértők 17,9 milliárd fontra számítottak. Az adóbevételek több mint 5 milliárd fonttal emelkedtek, részben a munkáltatók által fizetett nemzeti biztosítási hozzájárulások növekedése miatt. Azonban a kormány kiadásai is emelkedtek, elsősorban a bérnövekedések, az infláció miatt megnövekedett költségek, valamint a nyugdíjak és más juttatások emelkedése miatt.

A Nemzeti Statisztikai Hivatal (ONS) arról is tájékoztatott, hogy a március végén zárult pénzügyi év költségvetési hiánya most 148,3 milliárd fontra becsülhető, ami 3,7 milliárd fonttal kevesebb az előzetes előrejelzésekhez képest, de még mindig 11 milliárd fonttal magasabb, mint amit az Egyesült Királyság független előrejelző intézete, az Office for Budget Responsibility, előrejelzett. A brit gazdaság 2025 elején a vártnál jobban teljesített, ami újabb kérdéseket vet fel a jövőbeni költségvetési politikával kapcsolatban. Az ONS hivatalos adatai szerint az év első három hónapjában csökkent a bérszámfejtésen szereplő munkavállalók száma, míg Sir Ian Diamond egészségügyi okokból lemondott tisztségéről, amikor az ONS a munkája iránti bizalom válságával szembesült. A költségvetési intézmények, amelyek adófizetők által finanszírozott, de a központi kormány által közvetlenül nem ellenőrzött szervezetek, szintén újabb politikai nyomás alatt állnak a közszolgáltatások bérével és a munkabeszüntetésekkel kapcsolatosan.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c3e55l8zx4go

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük