Gazdaság,  Hírek

A bank csökkenti a kamatokat, további mérséklésekre utal

Az Egyesült Királyság jegybankja, a Bank of England, jelentős döntést hozott, amikor csökkentette az alapkamatot 4,5%-ról 4,25%-ra. Andrew Bailey, a bank kormányzója arra utalt, hogy a közeljövőben további kamatcsökkentések is várhatóak. Bár Bailey hangsúlyozta, hogy nem kíván előrejelzéseket tenni arra vonatkozóan, hogy mikor és mennyire csökkenthetik a kamatokat, kifejtette, hogy továbbra is úgy véli, hogy a kamatok fokozatos és óvatos csökkenésen mennek keresztül. A csütörtöki kamatcsökkentés már a negyedik volt az elmúlt egy évben, és a bank mérlegelte a kamat 4%-ra történő csökkentését is, mivel aggódnak amiatt, hogy a globális kereskedelmi háború hatással lehet az Egyesült Királyság gazdasági növekedésére.

Bailey üdvözölte az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok közötti vámmegállapodást, amelynek célja a kereskedelem ösztönzése. Elmondta, hogy ez a megállapodás fontos jele lehet annak, hogy további hasonló megállapodások várhatóak a jövőben. Kiemelte, hogy egy brit kereskedelmi megállapodás az Európai Unióval is kedvező lenne, hozzátéve, hogy talán szükség van egy kis „rángatásra” a rendszerben, hogy emlékeztessük magunkat arra, hogy a kereskedelem mennyire fontos. Bailey reméli, hogy a brit-amerikai és brit-indiai megállapodások segíthetnek „újjáépíteni a világ kereskedelmi rendszerét”.

Az alapkamat csökkentésével párhuzamosan a Bank of England figyelmeztetett arra, hogy a kereskedelmi háború károsíthatja a gazdasági növekedést, de idővel alacsonyabb inflációhoz is vezethet, mivel olyan országok, mint Kína, az Egyesült Államokba szánt olcsó áruk elosztását más piacokra irányozhatják át. Bailey hangsúlyozta, hogy a kamatok csökkenése fokozatosan és óvatosan fog megtörténni. A bank tanácsadó testületének ülésének jegyzőkönyve szerint az értekezlet tagjai megosztott véleményt képviseltek: a kilenc tagból öt a 4,25%-ra történő csökkentés mellett voksolt, kettő a 4%-ra történő nagyobb csökkentést támogatta, míg kettő a kamatok változatlanul hagyására szavazott.

Az alapkamat szintje közvetlen hatással van a kereskedelmi bankok és hitelezők által meghatározott kamatokra. Az elmúlt években a magasabb kamatok miatt az emberek többet fizettek a hitelekért, például a jelzáloghitelekért és a hitelkártyákért, ugyanakkor a megtakarítók is kedvezőbb hozamokat kaptak. Jelenleg a lakástulajdonosok több mint 80%-a rögzített kamatozású szerződésekkel rendelkezik, de a megújításkor magasabb törlesztőrészletekkel szembesülhetnek. Azonban a jelzálogkamatok az utóbbi időben csökkenésnek indultak, főként azért, mert a piacok és a hitelezők további kamatcsökkentésekre számítanak az idén. A Moneyfacts pénzügyi információs szolgáltatás adatai szerint csütörtökön a kétéves rögzített kamatozású jelzálog átlagos kamata 5,14%, míg az ötéves kamat 5,08% volt.

Körülbelül 600 ezer lakástulajdonos rendelkezik olyan jelzáloggal, amely a Bank of England kamatát követi, így a kamatcsökkentések hatással lesznek a havi törlesztőrészleteikre. Egy tipikus nyomkövető jelzáloggal rendelkező ügyfél körülbelül 29 fonttal kevesebbet fog fizetni a havi törlesztőből a legutóbbi csökkentés után. Vanda, aki nyomkövető jelzáloggal rendelkezik, a BBC-nek elmondta, hogy „nagyon jó kamatot” kapott, de korábban „megcsípte” őt a kamatok emelkedése. „Egy csökkenés segítene, mert éppen most bocsátottak el, így ez egy kicsit segítene. Nem hiszem, hogy valaha is visszatérnek a régi idők” – mondta.

A kamatlábak a Bank legfontosabb eszköze az éves inflációs ráta fenntartására, amelynek célja 2% körüli szinten maradni. Az Egyesült Királyság legfrissebb inflációs adatai szerint az árak 2,6%-kal emelkedtek márciusig. Azonban várhatóan az infláció emelkedni fog, mivel április elején számos háztartási számla – beleértve az energia- és vízdíjakat – növekedett. A Bank várakozásai szerint az infláció „ideiglenesen” 3,5%-ra emelkedik az idei évben a számlanövekedések miatt, mielőtt a következő hónapokban a csökkenő olaj- és gázárak hatására visszaesne.

A kamatok emelésének elmélete az infláció kezelése érdekében az, hogy a kölcsön felvételét drágábbá téve az emberek csökkentik a kiadásaikat, ami a kereslet csökkenéséhez és az árak mérséklődéséhez vezet. Azonban ezt finomhangolni kell, mivel a magas kamatok károsíthatják a gazdaságot, mivel a vállalatok visszafogják a termelésbe és a munkahelyekbe való befektetéseiket. A Bank előrejelzése szerint az Egyesült Királyság gazdasági növekedése az idei év első három hónapjában erősebb lesz, mint ahogyan azt eredetileg várták, 0,6%-os növekedést jelezve, amelyet az amerikai vállalatok árukészleteinek felhalmozása ösztönözhetett, mielőtt Trump vámjai életbe léptek volna. Az hivatalos adatok a következő héten kerülnek nyilvánosságra.

A növekedés emelkedése üdvözlendő hír lenne a kormány számára, amely a gazdasági növekedést tűzte ki fő prioritásául a megélhetési színvonal javítása érdekében. A kormány költségvetési döntése, amely áprilisban emelte a nemzeti biztosítást a munkáltatók számára, már életbe lépett, de a Bank megjegyezte, hogy az adóemelés hatása eddig „meglehetősen kicsi” volt, bár hozzátette, hogy az üzleti bizalom az utóbbi hónapokban csökkent. Sok vállalat „várakozó” álláspontra helyezkedett, hogy figyelje, miként alakul a brit gazdaság, mielőtt újra felvennék a munkát vagy befektetnének. Rachel Reeves pénzügyminiszter az utolsó kamatcsökkentést „üdvözlendő hírnek” nevezte, de hozzátette: „További lépésekre van szükség, tudom, hogy a családok továbbra is megélhetési nyomással néznek szembe.” Bailey hangsúlyozta, hogy az Egyesült Királyságnak „még sok tennivalója van” a növekedés terén, és megjegyezte, hogy az utóbbi 15 évben a növekedési ütem folyamatosan alacsonyabb volt, mint a pénzügyi válság előtti időszakban.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cwyqyp7xp12o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük