
Izraeli erők bezárják az ENSZ által működtetett iskolákat Kelet-Jeruzsálemben
A legutóbbi események alapján, a palesztin menekültek számára létrehozott ENSZ ügynökség, az UNRWA három iskoláját zárták be izraeli fegyveres biztonsági erők Jeruzsálem keleti részén, amelyet Izrael annexált. Az incidens csütörtök reggel történt, amikor a diákokat, több száz palesztin gyermeket küldtek haza, alig hogy elkezdődtek az órák a Shuafat menekülttáborban található intézményekben. Philippe Lazzarini, az UNRWA főbiztosa kifejezte aggodalmát, hangsúlyozva, hogy az izraeli hatóságok tagadják a gyerekek alapvető jogát a tanulásra, és éles kritikával illette őket a nemzetközi joggal való „nyilvánvaló figyelmen kívül hagyása” miatt.
Az izraeli hatóságok az év elején hozták meg a UNRWA ellen irányuló tilalmat, amelynek keretében az ügynökséget azzal vádolják, hogy kapcsolatban áll a Hamasszal. Az UNRWA azonban határozottan cáfolja ezt a vádaskodást, és hangsúlyozza pártatlanságát. A zárásról készült videófelvételeken láthatók a diákok, akik az iskolájuk előtt állnak, és egymást ölelik, miközben az izraeli erők megérkeznek. Az iskolához rögzített zárási parancs szövege világosan megfogalmazta: „Tiltott a nevelési intézmények működtetése, tanárok, oktatási személyzet vagy bármely más munkatárs alkalmazása, valamint a diákok fogadása vagy beengedése ebbe az intézménybe.”
Az UNRWA közleménye szerint több mint 550, 6 és 15 év közötti tanuló tartózkodott az iskolákban, és az ügynökség egyik munkatársát is letartóztatták, ami a megszállt Ciszjordániában dolgozó igazgató szerint „traumatikus élmény volt a kicsik számára, akik az oktatáshoz való hozzáférésük azonnali elvesztésének kockázatával néznek szembe.” Az UNRWA emellett arról is beszámolt, hogy az izraeli rendőrséget három másik iskolához is kirendelték Jeruzsálem keleti részén, ami miatt az ottani diákokat is haza kellett küldeni.
Philippe Lazzarini az X közösségi médiában megosztott egy bejegyzésében hangsúlyozta, hogy az iskolák lerohanása és bezárása „a nemzetközi jog nyilvánvaló figyelmen kívül hagyása”. Azt is hozzátette, hogy „a zárási parancsok végrehajtásával az izraeli hatóságok megtagadják a palesztin gyermekektől a tanulás alapvető jogát.” Lazzarini kiemelte, hogy az UNRWA iskoláinak nyitva kell maradniuk, hogy megvédjék egy egész generáció jövőjét.
A palesztin hatóság, amely a Ciszjordánia egyes részeit irányítja, ahol Izrael nem gyakorol ellenőrzést, a lépést a „gyermekek oktatáshoz való jogának megsértéseként” értékelte. A brit konzulátus Jeruzsálemben nyilatkozatot adott ki, amelyben a brit kormány, az EU, Norvégia, Svájc, Törökország és Japán határozottan ellenzi az UNRWA iskoláival szemben kiadott zárási parancsokat, és szolidaritását fejezte ki a diákok, szülők és tanárok iránt.
Az UNRWA 1950 óta működik Jeruzsálem keleti részén az ENSZ Közgyűlésének mandátuma alapján. Az izraeli hatóságoknak a nemzetközi humanitárius jog szerint meg kellene könnyíteniük az összes olyan intézmény működését, amely a gyermekek oktatására összpontosít. Tavaly az izraeli parlament olyan törvényeket fogadott el, amelyek megtiltják az izraeli tisztségviselők és az UNRWA közötti kapcsolatokat, valamint betiltják az ügynökség tevékenységeit izraeli területen. Izrael 1967-ben foglalta el Kelet-Jeruzsálemet, a Ciszjordánia többi részével együtt, és 1980-ban de facto annexálta Kelet-Jeruzsálemet, amely lépést a nemzetközi közösség többsége nem ismer el, míg Izrael az egész várost a fővárosának tekinti. A palesztinok Kelet-Jeruzsálemet a jövőbeni államuk fővárosának látják. Jelenleg körülbelül 230 000 izraeli telepes él Kelet-Jeruzsálemben, együtt 390 000 palesztin lakossal. A nemzetközi közösség többsége illegálisnak tartja az ott és más helyeken, Ciszjordániában épült telepeket a nemzetközi jog értelmében, ezt a Tavalyi Nemzetközi Bíróság tanácsadó véleménye is megerősítette, bár Izrael ezt vitatja. Az ENSZ ügynökségek kijelentették, hogy nem fognak együttműködni a tervezett rendszerrel, mivel az „fegyverkezik” a segélyezésre.

