
Ki nyer és ki veszít a brit-európai megállapodásból?
A Brexit után a brit és az EU közötti kapcsolatok „újraindításáról” született megállapodást fogadtak el a londoni csúcstalálkozón. Az egyezmény számos kérdést érint, többek között a védelem, a halászat, az élelmiszerkereskedelem és a fiatalok szabad mozgásának lehetőségét a két fél között. A BBC Verify alaposan átvizsgálta a megállapodást, kiemelve a potenciális nyerteseket és veszteseket.
Az egyik legnagyobb nyertes a brit élelmiszerexportőrök köre lehet, mivel a megállapodás várhatóan csökkenti az EU-ba irányuló élelmiszerek ellenőrzésének szigorát. A Brexit óta az Egyesült Királyságból az EU-ba irányuló termékek, köztük az élelmiszerek új ellenőrzéseknek és extra papírmunkának vannak kitéve. Például egyes termékek, mint a nyers hamburgerek és kolbászok bejutását megtiltották az EU szigorú importszabályai miatt. Az Egyesült Királyság élelmiszerexportja az EU-ba jelentősen csökkent, 2024-re a mennyiségek 34%-kal estek vissza a 2019-es szinthez képest, amit a szektor a megnövekedett adminisztratív terhekkel magyaráz. A megállapodás keretein belül a két fél közösen dolgozik egy élelmiszerbiztonsági megállapodáson, amely eltávolíthatja a meglévő akadályok egy részét. Ha a megállapodást aláírják és teljes mértékben végrehajtják, az csökkentheti a papírmunkát, könnyítheti az ellenőrzéseket, és akár a nyers húsok beutazási tilalmát is feloldhatja. Az EU-ba irányuló élelmiszer- és italexport 2023-ban 14 milliárd fontot ért el, ami a szektor összes külföldi eladásának 57%-át tette ki. Azonban fontos megjegyezni, hogy a megállapodás feltételeket tartalmaz: az Egyesült Királyságnak követnie kell a jövőbeli EU-s élelmiszerstandardokat, és el kell fogadnia, hogy az Európai Bíróság döntése lesz a végső, ha viták merülnek fel.
A halászat területén az EU halászhajói további 12 évig férhetnek hozzá az Egyesült Királyság vizeihez, ami politikailag érzékeny kérdés. A megállapodás értelmében 2038-ig teljes kölcsönös hozzáférést biztosítanak a vizekhez. Az Egyesült Királyság halászati ágazata, amely a GDP mindössze 0,04%-át teszi ki 2024-ben, nem népszerű a politikai körökben. A meglévő megállapodás értelmében az EU halászhajói hozzáférést kapnak az Egyesült Királyság vizeihez, cserébe 25%-os halászati kvóta átadásáért. Az Egyesült Királyság halászati csoportjai azonban kritizálják a jelenlegi megállapodást, mivel nem szeretnék, ha azt meghosszabbítanák. Az új megállapodás bevezetésével a brit halászok számára könnyebbé válik az export, hiszen a 2023-as adatok szerint 1,2 milliárd fontnyi halat exportáltak az EU-ba, ami a halexport 70%-át jelenti.
A fiatalok szabad mozgása szempontjából kedvező lehetőségek nyílhatnak meg, amennyiben a megállapodás véglegesítése megtörténik. A brit és EU-s fiatalok számára könnyebbé válik a munka és tanulás a két területen. A korábbi tapasztalatok alapján a fiatalok mozgási lehetőségei 18 és 30 év közöttiekre terjedtek ki. Azonban a megállapodás hatása az Egyesült Királyság bevándorlási statisztikáira kérdéses, mivel a kormány ígérete szerint a bevándorlás szintjét jelentősen csökkenteni kívánják a következő években.
A brit turisták számára is kedvező változások várhatóak, mivel az egyezmény értelmében használhatják az eGates rendszert az EU repülőterein, így elkerülhetik a hosszú sorokat a határellenőrzésnél. Azonban a pontos részletek még nem tisztázottak, és elképzelhető, hogy a változások nem lépnek életbe a nyári utazási szezonra.
A védelem területén a brit védelmi vállalatok is kedvezményezettjei lehetnek az új EU-s újra-felfegyverzési alapnak, amely 150 milliárd eurónyi kölcsönt biztosít az EU-tagállamok számára. Ez a lehetőség potenciális előnyöket jelenthet a brit védelmi ipar számára, amely jelentős szerepet játszik az EU védelmi piacon.
Összességében a megállapodás számos területen hozhat nyerteseket és veszteseket, és a részletek véglegesítése még hátra van. A brit és az EU közötti kapcsolatok jövője a következő hónapokban és években továbbra is izgalmas és vitatott téma marad.

