
Miliband a globális együttműködés szükségességére figyelmeztet az energiaválság közepette
Ed Miliband, az Egyesült Királyság energiaügyi minisztere, a globális energiaszolgáltatások kockázatának csökkentésére szólította fel a világ országait egy londoni, két napos energiatematikájú csúcstalálkozón. A rendezvényen több mint 50 kormány képviselői vettek részt, köztük az Egyesült Államok és az Európai Unió delegáltjai is. Miliband figyelmeztetett arra, hogy az energia „fegyverré válása” komoly kockázatot jelent, utalva ezzel az orosz-ukrán háború gázárakra gyakorolt hatására. A résztvevők a szeminárium során a háborúk, a kereskedelmi háborúk, a szélsőséges időjárás, az adatkábelek elleni támadások és a kibertámadások által okozott energiariszkók csökkentéséről fognak vitázni.
Miliband nyitóbeszédében elismerte a fosszilis tüzelőanyagok értékét az energiamixben, azonban hangsúlyozta, hogy az Egyesült Királyság számára a jövő alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiaforrásokban rejlik. Ezt nemcsak a klímaváltozás elleni küzdelem érdekében fontosnak tartja, hanem az energiaellátás biztonsága szempontjából is. A csúcstalálkozót az Egyesült Királyság és a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) közösen szervezi. Fatih Birol, az IEA vezetője a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy a világban növekvő „nemzetközi fragmentáció” tapasztalható, amely megnehezíti az országok számára a legnagyobb energiai kockázatok megoldását. Birol szerint a tartós megoldás az energiabiztonsági kihívásokra a nemzetek közötti együttműködésen keresztül valósulhat meg.
Bár Birol nem nevezett meg konkrét országokat, amelyek a kapcsolatok megszakadásáért felelősek, az energiapiacokat különösen érzékenyen érintette az ukrán háború, valamint Donald Trump volt amerikai elnök kereskedelmi háborúja. A globális gázárak a háború következtében megemelkedtek, és azóta is körülbelül 50%-kal magasabbak a Covid előtti szinteknél. Európa kezdetben képes volt pótolni a gázhiányt az Egyesült Államoktól beszerzett cseppfolyós földgáz (LNG) révén, azonban ez a forrás most veszélybe került, mivel a kapcsolat a blokk és Trump elnök között romlik.
Az Egyesült Államok részvétele a csúcstalálkozón Birol szerint „sikernek” számít, azonban a Trump-kormányzat éles kritikát fogalmazott meg a globális energiafelügyelet tisztább energia előmozdítása és az olaj- és gáztermelés csökkenésére vonatkozó előrejelzései miatt. Számos think tank és kutató védelmébe vette az IEA álláspontját, és Laurence Tubiana, az Európai Klíma Alap vezérigazgatója kiemelte, hogy az IEA megbízhatóbb előrejelző, mint a fosszilis tüzelőanyaggal foglalkozó cégek.
Miliband a csúcstalálkozón felolvasta III. Károly király levelét is, amelyben hangsúlyozta, hogy az ilyen típusú találkozók létfontosságúak a nemzetek közötti tapasztalatcserében, különösen a globális délen és a Commonwealth országai között. A brit kormány célja, hogy a következő évtized végére Nagy-Britannia villamosenergia-mixének 95%-a tiszta energiából származzon, ami jelenleg körülbelül 60%-ot tesz ki. Miliband a BBC R4 Today műsorában elmondta, hogy ez garantálja az alacsonyabb energiaszámlákat 2030-ra.
Az energiatranszformáció már megkezdődött, azonban az útja nem sima. Az olyan innovatív megoldások, mint a Springwell napelemfarm, amely 2800 focipálya nagyságú területet fedne le, vagy Ruanda törekvése, hogy az ország összes motorbiciklijét elektromossá alakítsa, mind hozzájárulnak a fenntartható jövőhöz. Azonban a globális energiapolitika és a környezeti kihívások továbbra is komoly feladatot jelentenek a nemzetközi közösség számára. A következő években a világ országainak össze kell fogniuk, hogy közösen találjanak megoldásokat a fenntartható energiaforrásokra való áttérés érdekében.

