
Űrverseny Elon Musk ellen: Új rakétaindítás próbára teszi dominanciáját
Jeff Bezos, az Amazon alapítója, 25 évvel ezelőtt indította el űrvállalatát, a Blue Origint, azzal a céllal, hogy „milliók dolgozzanak és éljenek az űrben”. Most a vállalat egy újabb jelentős mérföldkőhöz érkezett, miután sikeresen fellőtte első rakétáját, a New Glenn-t az űrbe. A rakétát a floridai Cape Canaveral Űrerőállomásról indították el helyi idő szerint 02:02-kor, ami GMT szerint 07:02-t jelentett. Ez a lépés szoros versenyhelyzetet teremtett a világ két leggazdagabb embere, Jeff Bezos és Elon Musk között, akik a kereskedelmi űrversenyben igyekeznek egyre nagyobb és erősebb rakétákat repülésre bocsátani.
Bezos és Musk célja, hogy egyre több műholdat helyezzenek orbitális pályára, magán űrállomásokat működtessenek, és lehetőséget biztosítsanak a hétköznapi emberek számára, hogy eljuthassanak a Holdra. Elon Musk az X közösségi média platformon gratulált Bezosnak a sikeres pályára álláshoz, megjegyezve, hogy „gratulálok az első kísérlet sikeres pályára állításához!”. A Blue Origin vezérigazgatója, Dave Limp is kifejezte büszkeségét, hozzátéve, hogy „sokat fogunk tanulni a mai napból, és tavasszal újra próbálkozunk”.
A Bezos csapata a héten jelentkező technikai problémákat is sikeresen megoldotta, amelyek miatt a rakéta fellövése korábban elhalasztásra került. A Blue Origin dolgozói és a Cape Canaveral környéki nézők ujjongtak, amikor a 98 méter magas rakéta a magasba emelkedett. Azonban a cég nem tudta sikeresen landoltatni a New Glenn fő rakétamotorját, vagyis a booster-t az Atlanti-óceánon lévő platformra. A cég remélte, hogy a booster újrahasználható lesz a jövőbeli indítások során, azonban körülbelül 20 perces repülés után megerősítették, hogy az motort elvesztették.
A Blue Origin eddig nehezen tudta tartani a lépést a SpaceX gyors ütemével, de ez az indítás jelentős előrelépésnek számít a cég számára. A New Glenn rakétát John Glenn után nevezték el, aki több mint 60 évvel ezelőtt volt az első amerikai űrhajós, aki megkerülte a Földet. A rakéta erősebb, mint a SpaceX leggyakrabban használt rakétája, a Falcon 9, és több műholdat is képes szállítani. Bezos ezt a rakétát szeretné alkalmazni a Kuiper projektjében, amelynek célja, hogy több ezer alacsony Föld körüli műholdat helyezzen pályára, hogy széles sávú internet szolgáltatásokat nyújtson. Ez a projekt közvetlen versenytársa lesz Musk Starlink szolgáltatásának.
A SpaceX tavaly 134 rakétát indított, míg a Blue Origin az utóbbi időszakban jelentős hátrányba került. A SpaceX legújabb rakétája, a Starship, még erősebb, és a cég aznap tervezi a hetedik tesztrepülését. Szakértők szerint, ha a New Glenn rakéta sikeresen teljesít, az valódi versenyt teremt a két vállalat között, ami csökkentheti az űrműveletek költségeit. Dr. Simeon Barber, az Egyesült Királyságban működő Open University szakértője azt sugallja, hogy a két cég versengése még nagyobb léptékű fejlődéshez vezethet.
A kormányok hagyományosan milliárdokat költöttek rakéták építésére és űrmissziók indítására. Azonban az amerikai űrügynökség, a NASA egyre inkább eltávolodik a kizárólag állami finanszírozástól, és jelentős szerződéseket kötött magáncégekkel rakéták és egyéb űrszolgáltatások nyújtására. Elon Musk SpaceX-e már milliárdokat kapott az űrprojektekhez, és közeli kapcsolata az Egyesült Államok következő elnökével, Donald Trumppal, tovább erősítheti a cég helyzetét.
A Blue Origin sikerének hátterében tehát nemcsak a technológiai fejlődés áll, hanem a versenyhelyzet is, amely új lehetőségeket nyithat meg az űripar számára. Ahogy a két cég folytatja a küzdelmet, a jövőbeli űrmissziók és kereskedelmi lehetőségek terén izgalmas fejlemények várhatóak.

