Hírek,  Tech

Kék Eredet legénysége biztonságban tért haza az első női űrrepülés után

Katy Perry, a világhírű popénekes és öt másik nő, sikeresen tért vissza a Földre, miután Jeff Bezos Blue Origin rakétájával a világűrbe utaztak. A repülés során a crew tagjai között volt Lauren Sánchez, Bezos menyasszonya, valamint Gayle King, a CBS bemondója, aki elmondta, hogy az utazás során egyik legemlékezetesebb pillanata az volt, amikor Perry elénekelte Louis Armstrong „What a Wonderful World” című dalát. A repülés körülbelül 11 percig tartott, és a hat nő több mint 100 kilométer (62 mérföld) magasságba emelkedett, átlépve a nemzetközileg elismert űrhatárt, így néhány pillanatnyi súlytalanságot is megtapasztalhattak.

A fedélzeten tartózkodott még Aisha Bowe, egykori NASA rakétatudós, Amanda Nguyen, polgári jogi aktivista, és Kerianne Flynn, films producer. A New Shepard rakéta a nyugati Texas-i indítóhelyről indult, helyi idő szerint 08:30-kor (BST szerint 14:30) és a kapszula ejtőernyővel segített lágy leszállással tért vissza a Földre. A rakétabooster szintén visszatért Texasba. A kapszulában hallható volt a fülsiketítő tapsolás, ahogy a mentőcsapat megérkezett, hogy összegyűjtse őket. Jeff Bezos nyitotta ki a kapszula ajtaját, hogy üdvözölje Lauren Sánchez-t, aki elsőként szállt ki. „Nagyon büszke vagyok erre a csapatra” – mondta könnyek között. „Nem tudom szavakba önteni.” Megállt egy pillanatra, majd hozzátette: „Megnéztem az ablakon, és láttuk a holdat.” „A Föld olyan csendesnek tűnt” – mondta, hozzátéve, hogy ez nem volt az, amire számított. „Csendes volt, de igazán élő.”

Katy Perry következett, aki megcsókolta a földet és a magasba emelt egy margarétát, mivel lánya is így hívják. Gayle King is letérdelt és megcsókolta a földet. „Csak egy pillanatra szeretném megélni a földet, csak egy kicsit értékelni” – mondta. Az utolsó, aki kiszállt, Kerianne Flynn volt, aki az ég felé mutatott és kiáltotta: „Elmentem az űrbe!” A külső szemlélők között számos híresség is jelen volt, köztük Khloé Kardashian, aki elmondta, hogy nem is gondolta, mennyire érzelmes élmény lesz ez, és hogy az adrenalin teljesen elragadta. „Amit álmodsz, az elérhető a mai világban. Álmodj nagyot, kívánj a csillagokért – és egy nap talán közöttük lehetsz” – tette hozzá.

Oprah Winfrey is megemlítette barátját, Gayle Kinget, és elárulta, hogy ő mindig ideges utazó. „Amint repülünk, ő azonnal valakinek az ölében ül, ha egy kicsit is rázkódik a gép. Igazán komoly szorongása van, ami a repülést illeti. És ez… ez egy félelem leküzdése számára” – mondta. A űrhajó teljesen autonóm volt, nem volt szükség pilótákra, és a crew tagjai nem irányították manuálisan a járművet. Az utolsó kizárólag nőkből álló űrrepülés több mint 60 évvel ezelőtt történt, amikor Valentina Tereshkova, a Szovjetunió űrhajósnője, egyedül repült a Vostok 6 fedélzetén. Azóta nem volt másik kizárólag nőkből álló repülés, de a nők számos jelentős hozzájárulást tettek a űrkutatásban.

A űrturizmus ipara még gyerekcipőben jár, így minden sikeres indítás jelentőséggel bír, és bizonyítja, hogy ezek a rövid kereskedelmi repülések biztonságosan megvalósíthatók. Ugyanakkor egyes kritikusok hangsúlyozzák, hogy ez turizmus, nem űrkutatás, és a professzionális űrhajósok tudományos kutatások érdekében végzik a küldetéseiket. „A hírességek nem az emberiség képviselői – ők saját okokból utaznak az űrbe” – mondta Dr. Kai-Uwe Schrogl, az Európai Űrügynökség politikai tanácsadója. „Ezek a repülések jelentősek és izgalmasak, de talán frusztrációt is okozhatnak az űrkutatók körében” – tette hozzá.

A repülés a közösségi médiában vegyes reakciókat váltott ki, a lelkesedéstől a haragig. Dr. Tanya Harrison, az Outer Space Institute szakértői hálózatának tagja megjegyezte: „Sok hozzászólás, amit láttam a közösségi médiában, olyan volt, mint ‘Ó, ez olyan, mint a Való Világ háziasszonyai az űrben’ vagy ‘Ez az oligarchák űrbeli kalandja, értsd meg a helyzetet, a pillanat rettenetes’.” Azonban: „Rengeteg pozitív vélemény is volt. Az emberek azt mondták: ‘Ó, ez olyan menő. Katy Perry megy az űrbe.'”

A küldetés költségeivel kapcsolatos kritikákra válaszolva Gayle King elmondta, hogy a fiatal nők és lányok körében hatalmas, pozitív visszajelzéseket kaptak. Lauren Sánchez hozzátette, hogy őt „felbosszantotta” a kritika, és szívesen látná a kétkedőket a Blue Originnél, hogy lássák azokat az embereket, akik „szívüket és lelküket beleadják” a küldetésekbe. A Blue Origin egy magánűrvállalat, amelyet 2000-ben alapított Bezos, a milliárdos vállalkozó, aki az Amazont is elindította. A cég nem tette közzé a teljes jegyárakat, de 150 000 dollár (körülbelül 114 575 font) letét szükséges a helyek foglalásához, ami aláhúzza ezen korai repülések exkluzivitását.

A társaság a szuborbitális turizmus mellett hosszú távú űrinfrastruktúrákat is fejleszt, beleértve az újrahasználható rakétákat és a holdi leszállórendszereket. A New Shepard rakétát úgy tervezték, hogy teljesen újrahasználható legyen, és a booster visszatér a kilövőállásra függőleges leszállásokkal minden repülés után, csökkentve az összköltségeket. Az Egyesült Államok törvénye szerint az űrhajósoknak átfogó képzésen kell részt venniük a specifikus szerepkörükhöz. A Blue Origin szerint a New Shepard utasait két napos képzésen készítik fel, amely a fizikai állóképességre, a vészhelyzeti protokollokra, a biztonsági intézkedésekre és a súlytalanság részleteire összpontosít.

A űrturizmus növekedése kritikákat váltott ki, hogy túlságosan exkluzív és környezetkárosító. A támogatók azt állítják, hogy a magáncégek felgyorsítják az innovációt és hozzáférhetőbbé teszik az űrt. Brian Cox professzor a BBC-nek 2024-ben azt mondta: „A civilizációnknak számos okból ki kell terjeszkednie a bolygónkon túl” és úgy véli, hogy a NASA és a kereskedelmi cégek közötti együttműködés pozitív lépés.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cvg8e5gq8ljo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük