Hírek,  Tech

Aszteroida, amely az élet építőelemeit rejti, állítják a tudósok

A Bennu nevű aszteroida poros felszínén felfedezett kémiai alapanyagok azt mutatják, hogy az élet építőkövei megtalálhatóak a világűrben. A NASA űrszondája, az Osiris Rex által begyűjtött minták elemzése során kiderült, hogy a Bennu aszteroida különféle ásványokat és több ezer szerves vegyületet tartalmaz, amelyek közé tartoznak az aminosavak, amelyek a fehérjék építőelemei, valamint a nukleobázisok, amelyek a DNS alapvető összetevői. Ez a felfedezés nem bizonyítja, hogy valaha is élt volna élet a Bennun, azonban megerősíti azt a tudományos elméletet, amely szerint az aszteroidák szállították ezeket az élethez szükséges alapanyagokat a Földre, amikor azok több milliárd évvel ezelőtt becsapódtak bolygónkra. A kutatók úgy vélik, hogy ezek a vegyületek más égitestekre is eljuthattak a Naprendszerben.

Sara Russell professzor, a londoni Természettudományi Múzeum kozmikus mineralógusa elmondta, hogy a Bennuról szerzett ismeretek rendkívül érdekesek, mivel betekintést nyújtanak saját eredeteinkbe, és lehetővé teszik a tudósok számára, hogy válaszokat találjanak az élet keletkezésével kapcsolatos nagy kérdésekre. A kutatási eredmények két tanulmányban jelentek meg a Nature és a Nature Astronomy tudományos folyóiratokban. A Bennu mintájának begyűjtése a NASA egyik legmerészebb küldetése volt, amely során az Osiris Rex űrszonda egy robotkart nyitott ki, hogy összegyűjtse a 500 méter széles aszteroidáról a mintákat, majd azokat kapszulába csomagolva 2023-ban visszajuttatta a Földre. Körülbelül 120 gramm fekete port gyűjtöttek össze, amelyet különböző tudósokkal osztottak meg világszerte.

Bár ez az anyagmennyiség elsőre nem tűnik soknak, a kutatások során kiderült, hogy egy igazi kincsesbányát rejt. Russell professzor hozzátette, hogy minden egyes szemcsének új információt mond el a Bennuról. Az új kutatások azt mutatják, hogy az aszteroida tele van nitrogén- és szénhidrogén-alapú vegyületekkel. Ezek közé tartozik a Földön lévő élet számára szükséges 20 aminosav közül 14, valamint a DNS-t alkotó négy gyűrűs molekula – adenine, guanine, cytosine és thymine. A kutatás során különféle ásványokat és sókat is felfedeztek, amelyek arra utalnak, hogy víz valaha jelen volt az aszteroidán. Az ammónia, amely fontos szerepet játszik a biokémiai reakciókban, szintén megtalálható volt a mintában. Néhány ilyen vegyületet már korábban is észleltek a Földre hullott űrkőzetekben, de másokat most fedeztek fel először.

Russell professzor kiemelte, hogy rendkívüli, mennyire gazdag az anyag, tele van olyan ásványokkal, amelyeket még nem láttunk meteoritokban, és a kombinációjuk is új. A legújabb kutatás tovább erősíti azt a növekvő bizonyítékot, hogy az aszteroidák víz- és szerves anyagot hoztak a Földre. Ashley King doktornő, szintén a Természettudományi Múzeumtól, elmagyarázta, hogy a korai Naprendszer rendkívül zűrzavaros volt, és számos aszteroida, mint például a Bennu, repkedett az űrben. Az elmélet szerint ezek az aszteroidák bombázták a fiatal Földet, ezzel megtermékenyítve bolygónkat az óceánokat alkotó és az élet lehetőségét teremtő összetevőkkel. A Föld nem volt az egyetlen olyan világ, amelyet űrkőzetek értek el, hiszen más bolygók is hasonló sorsra jutottak.

A tudósok számára kulcsfontosságú kérdés, hogy ha a megfelelő körülmények között az élet kialakulhat, akkor miért van élet a Földön, és esetleg találhatunk-e másutt is életet a Naprendszerben. Ez a kérdés a jövőbeli tudományos kutatások középpontjában áll, és a Bennuból visszahozott porral évtizedekig fognak foglalkozni a kutatók, miközben a kozmosz további részeit is felfedezik. Az Osiris Rex űrszonda eredetileg a Vénusz felé indult, de már több mint 50 éve kering az űrben. Az Egyesült Államok egyik énekese, aki a közelmúltban online támadások célkeresztjébe került, szintén megosztotta érzéseit a nyilvánossággal, miközben a tudósok folytatják a kutatást a Bennu titkainak megfejtésére.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c7vd1zjlr5lo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük