Hírek,  Magazin

Vadvilági csimpánzok erdei elsősegély használatát örökítették meg

Uganda egyik különleges területén, a Budongo-erdőben végzett legújabb kutatások egy újabb lenyűgöző felfedezést tettek a csimpánzok viselkedésével kapcsolatban. Az Oxfordi Egyetem tudósai, helyi szakemberekkel együttműködve, arra figyeltek fel, hogy a csimpánzok különböző gyógynövényeket használnak, hogy kezeljék a nyílt sebeket és egyéb sérüléseket. Az állatok önmagukon, sőt, alkalmanként egymáson is alkalmazzák ezeket a természetes gyógymódokat. Ez a kutatás a tavalyi felfedezésre épít, amely során megfigyelték, hogy a csimpánzok bizonyos növényeket keresnek és fogyasztanak, hogy önállóan gyógyuljanak.

A kutatócsoport összegyűjtött évtizedekre visszanyúló megfigyeléseket, és létrehoztak egy katalógust arról, hogy a csimpánzok miként használják a „erdői elsősegélyt”. A Frontiers in Ecology and Evolution című tudományos folyóiratban megjelent tanulmányuk egyre bővülő bizonyítékot szolgáltat arra, hogy a főemlősök, köztük a csimpánzok, orangutánok és gorillák különféle módon használják a természetes gyógyszereket, hogy megőrizzék egészségüket a vadonban.

Elodie Freymann, a kutatás vezetője elmondta, hogy a csimpánzok viselkedésének széles repertoárja van, amelyet betegség vagy sérülés esetén használnak, hogy magukat kezeljék és megőrizzék a higiéniát. „Ezek közé tartozik például a helyben fellelhető növények használata. A csimpánzok ezeket a növényeket a sebeikre kenik, vagy megrágják őket, majd a pépes anyagot a nyílt sebhez alkalmazzák” – magyarázta Freymann.

A kutatók figyelemmel kísértek egy nagyon fiatal nőstény csimpánzt, aki növényi anyagot rágott meg, majd ezt egy sérülésre alkalmazta az édesanyján. Emellett találtak olyan feljegyzéseket is, amelyek szerint csimpánzok más állatok sebeit is kezelik, még ha nem is rokonok. Dr. Freymann kiemelte, hogy ez különösen izgalmas, mert hozzájárul az empátia bizonyítékaihoz a vadon élő csimpánzok körében.

A kutatás során a csapat több száz megfigyelést tanulmányozott, amelyek a helyi terepi állomás naplójából származnak, amely Kampala fővárosától északnyugatra található. A napló az 1990-es évekre nyúlik vissza, és a helyi munkatársak, kutatók, valamint látogatók jegyzetei találhatók benne, amelyek érdekes viselkedéseket írnak le. Olyan történetek is szerepelnek benne, mint például, hogy a csimpánzok leveleket használnak a sebeik kezelésére, illetve segítenek egymásnak eltávolítani a csapdákat a végtagjaikról. Néhány megfigyelés meglepően emberi higiéniás szokásokat is felfedett: az egyik feljegyzés egy csimpánzról szól, aki levelekkel tisztította magát ürítés után.

A kutatócsoport korábban már azonosította azokat a növényeket, amelyeket a csimpánzok keresnek és fogyasztanak, amikor megsérülnek. A tudósok mintákat vettek ezekből a növényekből, tesztelték őket, és felfedezték, hogy a legtöbb antibakteriális tulajdonságokkal bír. Nemcsak a csimpánzok, hanem más nem emberi majmok is rendelkeznek a növényi gyógymódokkal kapcsolatos ismeretekkel. Egy nemrégiben készült tanulmány azt mutatta, hogy egy vadon élő orangután megrágott levélanyagot használt egy arcfekély gyógyítására.

A tudósok úgy vélik, hogy a vadon élő majmok viselkedésének tanulmányozása és a csimpánzok által használt növények megértése segíthet új gyógyszerek keresésében. „Minél többet tudunk meg a csimpánzok viselkedéséről és intelligenciájáról, annál inkább úgy érzem, hogy rájövünk, mennyire keveset tudunk mi, emberek a természetről” – mondta Dr. Freymann. „Ha egyedül lennék ebben az erdőben étel és gyógyszer nélkül, kétlem, hogy sokáig életben maradnék, különösen, ha sérült vagy beteg lennék. De a csimpánzok itt virágoznak, mert tudják, hogyan férjenek hozzá ennek a helynek a titkaihoz, és hogyan találják meg mindazt, amire szükségük van a túléléshez.”

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cqj7ln85vxwo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük