Hírek,  Magazin

Feltámadó remények: veszélyeztetett axolotl-ok szabadon engedése

A világ egyik legveszélyeztetettebb kétéltűje, a különös és állandóan mosolygó mexikói axolotl, új életre kelt, miután mesterséges vizes élőhelyekre engedték vissza őket – derült ki egy nemrégiben végzett tudományos kutatásból. Ez a felfedezés reményt adhat a jövőre nézve egy olyan faj számára, amely a kihalás szélére került. A kutatók összesen 18, fogságban nevelt axolotlt engedtek szabadjára Mexikóváros közelében, helyreállított és mesterséges vizes élőhelyeken. Az állatokra rádióadókat szereltek, és megfigyeléseik alapján megállapították, hogy az axolotlok mindkét helyszínen sikeresen boldogultak – sőt, még súlyt is gyarapítottak.

Dr. Alejandra Ramos, a Baja California Autonóm Egyetem kutatója, úgy nyilatkozott, hogy ez „lenyűgöző eredmény”. Az eredmények a PLoS One tudományos folyóiratban jelentek meg, és a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy az axolotl visszatelepíthető a természetes élőhelyére. A Xochimilco vizei, amelyeket a hagyományos mezőgazdasági gyakorlatok formáltak és hegyi forrásvíz öntözött, egykor tele voltak ezekkel a kétéltűekkel. Ám ahogy Mexikóváros növekedett, a városiasodás, a szennyezés és más nyomások az axolotlok kihalásához vezetettek, és egyes becslések szerint mindössze 50 példány maradt a vadonban.

„Ha elveszítjük ezt a fajt, elveszítjük a mexikói identitásunk egy részét” – mondta Dr. Luis Zambrano, a Mexikói Nemzeti Egyetem kutatója, aki szintén részt vett a kutatásban. Az axolotl nemcsak a tudományos közösség, hanem a kultúra ikonjának is számít. Az azték mondák szerint ez a lény egy isten, aki szalamandra formájában jelenik meg – az azték tűz- és villámosten, Xolotl, álcázva magát. „Ha helyre tudjuk állítani ezt a vizes élőhelyet és a városban élő axolotl populációt, amely több mint 20 millió ember otthona, akkor reménykedhetünk az emberiség jövőjében” – tette hozzá Dr. Zambrano.

A kutatók, hogy megalapozzák az állatok visszaengedését, együttműködtek helyi gazdákkal és önkéntesekből álló csapattal, hogy vizes élőhelyi „menedékeket” hozzanak létre az axolotlok számára. Természetes szűrő rendszereket telepítettek a víz tisztítására, majd két helyszínen engedték szabadjára a fogságban nevelt állatokat: az egyik Xochimilco területén, a másik pedig egy elhagyott kőbányában, amely az évek során mesterséges vizes élőhellyé alakult. Minden egyes állatra rádió követő eszközt szereltek. „A legcsodálatosabb hír az, hogy mindannyian túlélték” – mondta Dr. Ramos a BBC News-nak. „Ráadásul azok, akiket újra el tudtunk kapni, súlyt is gyarapítottak – tehát vadásznak.”

A megfigyelések során érdekes betekintést nyertek az axolotlok viselkedésébe is. „Azt tapasztaltuk, hogy néhány állat a legtöbb időt egy másik egyed társaságában tölti – mintha barátságokat kötne” – magyarázta Dr. Ramos. Ironikus módon ezek a vonzó szalamandrák a világ laboratóriumaiban és házikedvenc akváriumaiban számos példányban megtalálhatók. A faj biológiai szempontból rendkívül érdekes, hiszen képes regenerálni a sérült vagy elveszett testrészeit. Ennek a képességnek a tudományos kutatása folyamatban van, hogy kiderüljön, milyen orvosi alkalmazásai lehetnek.

Ugyanakkor a Mexikóváros mocsaras területein még rengeteg munka vár ránk a habitat helyreállításához és az axolotl vadonban való újbóli megjelenésének támogatásához. „Sok állat veszti el a természetes élőhelyét világszerte” – mondta Dr. Ramos. „A helyreállító projektek nem könnyűek, de megvalósíthatók – csak sok emberre van szükség hozzá. Nem szükséges tudósnak lenni ahhoz, hogy valaki részt vegyen – mindenki a világon segíthet.”

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cm2xr2jzelyo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük