Gazdaság,  Hírek

India és Pakisztán feszültségcsökkentési lehetőségei

A folyamatosan feszültségekkel teli India-Pakisztán konfliktus újabb veszélyes fordulatot vett, és a világ különböző országaiból érkező hangok a nyugalom megőrzésére figyelmeztetnek. Az elsődleges vélekedés az volt, hogy miután India légicsapásokat hajtott végre, Pakisztán pedig azt állította, hogy több indiai vadászgépet is lelőttek – ezt Delhi nem erősítette meg – mindkét fél „győzelmet” hirdethet, és így csökkenthetik a feszültséget. Azonban a helyzet súlyosbodásának veszélye arra figyelmeztet, hogy a viszont támadások hosszú távú folytatása sokkal súlyosabb következményekhez vezethet. A korábbi konfliktusok során, mint például 2019-ben és 2016-ban, az Egyesült Államok és más globális hatalmak nyomást gyakoroltak Delhira és Iszlámábádra, hogy helyreállítsák a rendet és csökkentsék a feszültséget. Most azonban a szenvedélyek magasra hágtak, és a nacionalista retorika mindkét oldalon elérte a csúcspontját. A két szomszédos ország jelenleg közelebb áll a háborúhoz, mint a közelmúltban bármikor.

Ayesha Siddiqa, egy pakisztáni akadémikus, aki a londoni King’s College senior kutatója, figyelmeztetett arra, hogy a világ közössége hallgatása rendkívül veszélyes. Mint mondta, bár a feszültségek évtizedek óta folytatódnak, ez az első alkalom, hogy a két ország konfliktusban áll anélkül, hogy bárki figyelemmel kísérné őket, vagy erőszakkal megpróbálná megállítani őket. Ha Washington nem lép közbe, Iszlámábád és Delhi valószínűleg folytatni fogja a vádaskodást. Marco Rubio, az Egyesült Államok külügyminisztere arra kérte India és Pakisztán vezetőit, hogy csökkentsék a feszültséget, azonban más amerikai vezetők üzenete ezzel ellentétes. JD Vance amerikai alelnök azt nyilatkozta, hogy egy lehetséges háború India és Pakisztán között „nem a mi dolgunk”. Vance éppen Indiában tartózkodott, amikor a súlyos támadás történt a Kashmirban, amely 26 civil halálát okozta. Donald Trump amerikai elnök korábban a két ország közötti feszültség növekedését „szégyennek” nevezte.

A korábbi India-Pakisztán összecsapások, például 2019-ben, viszonylag gyorsan lecsillapodtak, miután India „szurgikus csapásokat” hajtott végre az állítólagos terroristák táborai ellen Pakisztán területén. A konfliktus következményeként egy indiai vadászgépet lelőttek, és a pilótát elfogták Pakisztánban, akit két nappal később szabadon engedtek, miután Washington és más világ hatalmak beavatkoztak. Jelenlegi helyzet azonban más, hiszen a szenvedélyek mindkét oldalon a tetőfokára hágta. Miközben a Trump-adminisztráció prioritásai inkább a vámok, Kína és az Ukrajna-orosz konfliktus körül forognak, szükség lehet egy összefogott nemzetközi erőfeszítésre a feszültség csökkentésére a két nukleáris hatalom között.

Kína, amely szintén érdekelt Dél-Ázsiában, szoros gazdasági és katonai kapcsolatokat ápol Pakisztánnal. Több mint 50 milliárd dollárt fektetett be az országba a Kínai-Pakisztáni Gazdasági Folyosó részeként, hogy elősegítse a kereskedelmet. Kínának emellett megoldatlan határproblémái is vannak Indiával, és a két ország 2020-ban határösszecsapásba keveredett a Himalájában. Annak ellenére, hogy a feszültségek fokozódnak, Kína India második legnagyobb kereskedelmi partnere. Shen Dingli, a Sanghajban működő nemzetközi ügyek szakértője szerint, ha az Egyesült Államok nem mutat érdeklődést az India-Pakisztán feszültségek megoldása iránt, akkor a Biztonsági Tanács állandó tagjainak is közbe kell lépniük.

A Perzsa-öböl államai, mint Katar, Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek, amelyek szoros kapcsolatokat ápolnak mindkét országgal, fokozhatják a közvetítői erőfeszítéseiket. Adel Al-Jubeir, Szaúd-Arábia külügyminiszter-helyettese május 7-én érkezett Delhibe, ami a feszültségek növekedése közepette meglepetés látogatásnak számított. Az indiai külügyminiszter, Subrahmanyam Jaishankar, jó találkozónak minősítette Al-Jubeirrel való beszélgetését, amely során a szaúdi miniszter megosztotta India nézőpontját a terrorizmus elleni határozott fellépésről. Al-Jubeir pénteken Iszlámábádba is ellátogatott, hogy beszélgessen Pakisztán vezetőivel. A közel 2,6 millió pakisztáni, aki a Perzsa-öböl országainak területén él és dolgozik, erős befolyással bír Szaúd-Arábiában.

A jelenlegi válságból való kilábalás egyik módja lehet, ha mindkét fél győzelmet hirdethet, hogy ezzel elégedettséget nyújtsanak a saját közönségüknek. Delhi azt állítja, hogy a gyanús militáns búvóhelyek ellen végrehajtott rakétacsapások részei voltak annak a kötelezettségvállalásnak, hogy felelősségre vonják a Pahalgam közelében elkövetett támadás elkövetőit. „India már kijelentette, hogy elérte a céljait. Most Pakisztánon a sor. Ha ők válaszolni kívánnak, az erős reakciót válthat ki Indiából” – mondta D. S. Hooda nyugalmazott indiai altábornagy. Pakisztán, különösen a hatalmas hadserege, szeretné megmutatni a népének, hogy képes szembeszállni Indiával, és ismét leckét adni neki azzal, hogy öt indiai vadászgépet lőtt le egy légi összecsapás során. India azonban nem ismeri el, hogy elvesztett volna bármilyen vadászgépet a jelenlegi összecsapás során. Siddiqa szerint, hogy a jelenlegi válság hogyan ér véget, attól függ, hogy Indiának mik a megfogalmazott céljai. „India célkitűzései napról napra változnak – a Pakisztán megbüntetésétől kezdve valami nagyobbat kívánnak elérni” – mondta. A korábbi indiai krikettjátékos, Deep Dasgupta szerint az indiai Premier League esetleges folytatása a „nemzet hangulatától” függ. A világ vezetői arra kérik a feleket, hogy tanúsítsanak „türelmet”, miközben a feszültségek fokozódnak. A BBC a pakisztáni Muridke városában végrehajtott indiai légicsapás helyszínére látogatott, ahol a környéken intenzív bombázás nyomait fedezték fel.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/clyzg8ygeezo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük